31 sprytnych zastosowań dla oleju kokosowego

Olej kokosowy jest niesamowicie popularny i nie bez powodu. Oferuje wiele korzyści zdrowotnych, ma delikatny smak i jest szeroko dostępny. Jest to również niezwykle wszechstronny olej o wielu zastosowaniach, o których możesz nie wiedzieć.

Oto 31 sprytnych zastosowań dla oleju kokosowego.

 1. Ochrona przed słońcem

Olej kokosowy może chronić skórę przed promieniami ultrafioletowymi (UV), które mogą powodować marszczenie się, brązowe plamy i zwiększać ryzyko raka skóry. W rzeczywistości, jedno z badań wykazało, że blokuje około 20% promieniowania słonecznego. Należy jednak pamiętać, że nie zapewnia takiej samej ochrony jak konwencjonalny filtr przeciwsłoneczny, który blokuje około 90% promieni UV. W innym badaniu oszacowano, że olej kokosowy ma współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) równy 7, który jest nadal niższy niż minimum zalecane w niektórych krajach.

 1. Zwiększa metabolizm organizmu

Olej kokosowy zawiera średniołańcuchowe trójglicerydy. Są to kwasy tłuszczowe, które szybko się wchłaniają i mogą zwiększyć ilość spalanych kalorii. Kontrolowane badania wykazały, że mogą znacznie zwiększyć tempo przemiany materii, przynajmniej tymczasowo.

 1. Odporna na wysokie temperatury

Olej kokosowy ma bardzo wysoką zawartość tłuszczów nasyconych . W rzeczywistości około 87% jego tłuszczu jest nasycone. Ta funkcja sprawia, że ​​jest to jeden z najlepszych tłuszczy do gotowania na ciepło, w tym do smażenia . Tłuszcze nasycone zachowują swoją strukturę po podgrzaniu do wysokiej temperatury, w przeciwieństwie do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych występujących w olejach roślinnych . Nie ma powodu, aby bać się nasyconych tłuszczów w oleju kokosowym. Nowe badania pokazują, że nie mają związku z ryzykiem choroby serca.

 1. Poprawia zdrowie zębów

Olej kokosowy może być potężną bronią przeciwko bakteriom, w tym Streptococcus mutans. To jest bakteria w jamie ustnej, która powoduje tworzenie płytki nazębnej, próchnicę i choroby dziąseł. W jednym z badań, płukanie olejem kokosowym przez 10 minut jamy ustnej zredukowało te bakterie tak skutecznie, jak płukanie płynem do płukania jamy ustnej.

 1. Łagodzi podrażnienia skóry i redukuje wypryski

Badania pokazują, że olej kokosowy zmniejsza zapalenie i inne choroby skóry przynajmniej tak dobrze jak olej mineralny i inne konwencjonalne środki nawilżające. W badaniu dzieci z wypryskami skórnymi, 47% osób leczonych olejem kokosowym miało znaczną poprawę.

 1. Poprawia funkcję mózgu

MCT w oleju kokosowym są rozkładane przez wątrobę i przekształcane w ketony, które mogą działać jako alternatywne źródło energii dla mózgu. Kilka badań wykazało, że MCT mają imponujące korzyści dla zaburzeń mózgu, w tym epilepsji i Alzheimera.

 1. Służy jako składnik do zdrowego majonezu

Sklepowy majonez często zawiera olej sojowy, dodatek cukru i inne niezdrowe składniki. Łatwo jest jednak stworzyć własny majonez z dużo zdrowszymi składnikami, w tym olejem kokosowym lub oliwą z oliwek .

 1. Nawilża skórę

Olej kokosowy stanowi wspaniały balsam na nogi, ręce i łokcie. Możesz go również używać na twarzy, chociaż nie jest to zalecane dla osób o bardzo tłustej skórze. Może również pomóc w naprawie pękniętych pięt. Po prostu nałóż cienką warstwę na pięty przed snem i załóż skarpetki.

 1. Walczy z infekcjami

Olej kokosowy ma silne właściwości antybakteryjne, które mogą pomóc w leczeniu zakażeń. Jedno z badań wykazało, że pomógł zatrzymać wzrost bakterii jelitowej Clostridium difficile, która powoduje ciężką biegunkę.

 1. Zwiększa poziom cholesterolu HDL

Wykazano, że olej kokosowy podwyższa poziom cholesterolu u niektórych osób. Jednak jego najsilniejszym i najbardziej stałym efektem jest wzrost poziomu cholesterolu HDL, który jest uważany za „dobry” cholesterol. Jedno z badań kobiet z otyłością brzuszną wykazało, że HDL wzrósł w grupie spożywającej olej kokosowy. Natomiast kobiety spożywające olej sojowy miały obniżenie poziomu cholesterolu HDL.

 1. Zapewnia ulgę od ukąszeń owadów i użądleń

Właściwości przeciwzapalne oleju kokosowego mogą pomóc złagodzić ból lub swędzenie spowodowane ukąszeniami owadów lub użądleniem. Może również zmniejszyć obrzęk i zmniejszyć ryzyko infekcji. Aby to wypróbować, delikatnie wetrzyj niewielką ilość w miejsce po ukąszeniu i przykryj bandażem.

 1. Przygotuj ciemną czekoladę bez cukru

Domowa gorzka czekolada jest smacznym sposobem na uzyskanie korzyści zdrowotnych oleju kokosowego. Pamiętaj tylko, aby przechowywać go w lodówce lub zamrażarce, ponieważ olej kokosowy topi się w temperaturze 24 ° C.

 1. Zmniejsza ilość tłuszczu na brzuchu

Olej kokosowy może pomóc w redukcji tłuszczu z okolic brzucha, zwanego także tłuszczem trzewnym, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zdrowotnym, takim jak choroba serca i cukrzyca typu 2. W jednym z badań otyli mężczyźni stracili 1 cal (2,54 cm) z tłuszczu w talii przez dodanie do ich diety 2 łyżek (1 uncja lub 30 ml) oleju kokosowego.

Inne badanie dotyczyło kobiet stosujących dietę o obniżonej kaloryczności. Kobiety które przyjmowały dziennie 2 łyżki oleju kokosowego, zmniejszyły obwód w talii, podczas gdy grupa spożywająca olej sojowy miała niewielki wzrost.

 1. Chroni włosy przed uszkodzeniem

Olej kokosowy może pomóc w utrzymaniu zdrowych włosów. W jednym z badań porównano wpływ oleju kokosowego, oleju mineralnego i oleju słonecznikowego na włosy. Tylko olej kokosowy znacznie zmniejszył utratę białka z włosów po zastosowaniu przed lub po myciu szamponem. Ten wynik wystąpił zarówno z uszkodzonymi jak i zdrowymi włosami. Naukowcy doszli do wniosku, że unikalna struktura kwasu laurynowego, głównego kwasu tłuszczowego w oleju kokosowym, może przenikać przez łodygę włosa w sposób, w który większość innych tłuszczów nie potrafi.

 1. Masuj olejem swojego noworodka

Wykazano, że masowanie noworodków z olejem sprzyja normalnemu przyrostowi masy ciała i wzrostowi. Jedno z badań sugeruje, że olej kokosowy może być najlepszym rodzajem oleju do użycia w tym celu. Przedwcześnie urodzone dzieci, które były masowane olejem kokosowym przez 30 dni, zyskały znacznie większą wagę niż te masowane olejem mineralnym przez ten sam okres czasu.

 1. Zmniejsza głód

Trójglicerydy o średniej długości łańcucha w oleju kokosowym mogą pomóc zmniejszyć głód, prowadząc do spadku spożycia kalorii. W małym badaniu mężczyźni, którzy stosowali dietę o wysokiej zawartości MCT, spożywają mniej kalorii i tracą na wadze szybciej niż mężczyźni, którzy stosowali diety o niskiej lub średniej zawartości MCT.

 1. Poprawia leczenie ran

Jedno z badań wykazało, że szczury których rany traktowano olejem kokosowym, miały obniżone wskaźniki stanu zapalnego i zwiększoną produkcję kolagenu, głównego składnika skóry. W rezultacie ich rany zagoiły się znacznie szybciej. Aby przyspieszyć gojenie drobnych skaleczeń lub zadrapań, nałóż odrobinę oleju kokosowego bezpośrednio na ranę i przykryj bandażem.

 1. Zwiększa zdrowie kości

Badania na zwierzętach sugerują, że przeciwutleniacze w oleju kokosowym z pierwszego tłoczenia mogą chronić zdrowie kości poprzez neutralizację wolnych rodników, które mogą uszkadzać komórki kostne. 6-tygodniowe badanie szczurów wykazało, że grupa otrzymująca 8% kalorii z oleju kokosowego miała znacznie większą objętość kości i lepszą strukturę.

 1. Zrób nietoksyczny środek odstraszający owady

Niektóre olejki eteryczne mogą być naturalnym sposobem na uniknięcie ukąszeń i użądleń. Jednak zamiast nakładać te oleje bezpośrednio na skórę, należy je łączyć z olejem nośnikowym. W jednym z badań łączenie tajskich olejków eterycznych z olejkiem kokosowym zapewniało ponad 98% ochronę przed ukąszeniami niektórych komarów.

 1. Candida albicans

Candida albicans jest grzybem odpowiedzialnym za infekcje drożdżowe, które powszechnie występują w ciepłych, wilgotnych obszarach ciała, takich jak usta lub pochwa. Badania z użyciem probówek sugerują, że olej kokosowy może pomóc w zwalczaniu infekcji wywołanych przez Candida albicans . Naukowcy odkryli, że olej kokosowy jest tak samo skuteczny jak lek przeciwgrzybiczy zwykle przepisywany w przypadku infekcji.

 1. Usuwa plamy

Olej kokosowy może być stosowany do usuwania plam na dywanach i meblach. Wystarczy połączyć jedną część oleju kokosowego z jedną częścią sody oczyszczonej i wymieszać na pastę. Nałożyć na plamę, odczekać 5 minut i wytrzeć.

 1. Redukuje stany zapalne

Kilka badań na zwierzętach pokazuje, że jedzenie oleju kokosowego zapewnia silne działanie przeciwzapalne. Badania na ludziach sugerują, że jedzenie oleju kokosowego może obniżyć wskaźniki stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego, szczególnie w porównaniu z olejami wysoce nienasyconymi.

 1. Naturalny dezodorant

Sam pot nie ma zapachu. Jednak bakterie żyjące na skórze mogą wytwarzać niepożądane zapachy. Silne właściwości antybakteryjne oleju kokosowego sprawiają, że jest to świetny naturalny dezodorant, który nie zawiera żadnych chemikaliów.

 1. Szybkie źródło energii

Olej kokosowy zawiera tłuszcze zwane średniołańcuchowymi trójglicerydami, które są trawione inaczej niż długołańcuchowe trójglicerydy znajdujące się w większości pokarmów. Tłuszcze te trafiają bezpośrednio z jelita do wątroby, gdzie mogą być wykorzystane jako szybkie źródło energii, które nie zwiększa poziomu cukru we krwi.

 1. Uzdrawia nierówne skórki

Olej kokosowy może być stosowany do poprawy skórek. Po prostu nałóż niewielką ilość oleju kokosowego na skórki i masuj przez kilka chwil. Zrób to kilka razy w tygodniu, aby uzyskać najlepsze wyniki.

 1. Łagodzi objawy zapalenia stawów

Zapalenie stawów charakteryzuje się bólem i bezruchem stawów z powodu stanu zapalnego. Badania na zwierzętach sugerują, że antyoksydanty zwane polifenolami znajdujące się w oleju kokosowym mogą złagodzić niektóre objawy zapalenia stawów. Badania na artretycznych szczurach wykazały, że leczenie polifenolami z oleju kokosowego zmniejszyło obrzęk i kilka markerów stanu zapalnego.

 1. Sprawia że drewniane meble nabierają blasku

Olej kokosowy może sprawić, że meble będą wyglądały lśniąco i dobrze. Oprócz wydobywania piękna z naturalnego drewna, działa ono jak środek odstraszający kurz. Ma również przyjemny, delikatny aromat, w przeciwieństwie do wielu komercyjnych past do mebli, które zawierają silne zapachy.

 1. Usuń makijaż z oczu

Olej kokosowy to delikatny i skuteczny zmywacz do oczu. Nakładaj wacikiem i wytrzyj delikatnie, aż znikną wszystkie ślady makijażu.

 1. Poprawia zdrowie wątroby

Badania na zwierzętach wykazały, że tłuszcze nasycone w oleju kokosowym mogą pomóc chronić wątrobę przed uszkodzeniem spowodowanym ekspozycją na alkohol lub toksyny. W jednym z badań myszy leczone olejem kokosowym po ekspozycji na toksyczny związek wykazywały zmniejszenie wskaźników stanu zapalnego wątroby i zwiększoną aktywność korzystnych enzymów wątrobowych.

 1. Łagodzi spierzchnięte usta

Olej kokosowy to idealny naturalny balsam do ust, pozostawia usta wilgotne przez wiele godzin, a dodatkowo zapewnia ochronę przed słońcem.

Źródło: 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *