6 korzyści zdrowotnych wynikających z oregano

Oregano jest uważane za podstawowe zioło w wielu kuchniach na całym świecie. Ma silny aromat i przynosi smak potrawom, wraz z nutą subtelnej słodyczy. Można go znaleźć jako roślinę świeżą, suszoną lub w formie oleju, a wszystkie te formy mają znaczące korzyści zdrowotne.

Tylko jedna łyżeczka suszonego oregano może zaspokoić około 8% dziennego zapotrzebowania na witaminę K.

Od pomocy w zwalczaniu bakterii po zmniejszanie stanu zapalnego, badania odkryły niektóre z imponujących potencjalnych korzyści. W tym artykule przedstawiono 6 korzyści zdrowotnych wynikających z oregano.

 1. Bogate w przeciwutleniacze

Oregano jest bogate w przeciwutleniacze, które są związkami pomagającymi zwalczać uszkodzenia spowodowane przez szkodliwe wolne rodniki w organizmie. Kilka badań z użyciem probówek wykazało, że oregano i olej z oregano są bogate w przeciwutleniacze.

Olejek eteryczny z oregano jest szczególnie bogaty w karwakrol i tymol, dwa przeciwutleniacze, które mogą pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom komórek wywołanym przez wolne rodniki.

W połączeniu z innymi pokarmami takimi jak owoce i warzywa, może dostarczać obfitą dawkę przeciwutleniaczy, które mogą pomóc w poprawie zdrowia.

2. Może pomóc w walce z bakteriami

Zawiera pewne związki, które mają silne właściwości antybakteryjne. Jedno badanie z użyciem probówki wykazało, że olejek eteryczny oregano pomógł w zablokowaniu wzrostu Escherichia coli i Pseudomonas aeruginosa, dwóch szczepów bakterii, które mogą powodować zakażenie.

W innym badaniu z użyciem probówki stwierdzono, że oregano jest skuteczne przeciwko 23 gatunkom bakterii. Ponadto w badaniu z użyciem probówki porównywano działanie przeciwdrobnoustrojowe olejków eterycznych oregano, szałwii i tymianku. Oregano było jednym z najbardziej skutecznych olejków eterycznych przeciwko bakteriom, a po nim tymianek.

Obecne badania ograniczają się do badań w probówkach, w których stosowano skoncentrowane ilości tego zioła. Dlatego potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia, w jaki sposób te wyniki mogą wpłynąć na ludzi.

3. Oregano może mieć właściwości przeciwnowotworowe

Ma wysoką zawartość przeciwutleniaczy. Związki te mogą neutralizować nie tylko uszkodzenia wolnych rodników, ale mogą także wspomagać zapobieganie rakowi.

Niektóre badania z użyciem probówek wykazały, że oregano i jego składniki mogą pomóc w zabijaniu komórek nowotworowych. W jednym badaniu z użyciem probówki potraktowano ludzkie komórki raka okrężnicy ekstraktem z oregano i stwierdzono, że zatrzymało to rozwój komórek rakowych i pomogło je zabić.

Inne badanie z użyciem probówki wykazało, że karwakrol, jeden ze składników oregano również pomógł w hamowaniu wzrostu i rozprzestrzeniania się komórek raka okrężnicy.

4. Oregano może pomóc w zmniejszeniu liczby infekcji wirusowych

Oprócz walki z bakteriami, niektóre badania na probówkach wykazały, że oregano i jego składniki mogą również chronić przed niektórymi wirusami. W szczególności, karwakrol i tymol są dwoma związkami, które wiążą się z właściwościami przeciwwirusowymi.

W jednym badaniu z użyciem probówki, inaktywowany przez karwakrol norovirus powodujący biegunkę, nudności i ból brzucha w ciągu jednej godziny leczenia. W innym badaniu z użyciem probówki stwierdzono, że tymol i karwakrol inaktywowały 90% wirusa opryszczki pospolitej w ciągu zaledwie jednej godziny.

5. Może zmniejszyć stan zapalny

Stan zapalny to normalna odpowiedź immunologiczna, która występuje w wyniku choroby lub urazu. Uważa się jednak, że chroniczne zapalenie przyczynia się do rozwoju chorób takich jak choroby serca, cukrzyca i choroby autoimmunologiczne.

Jest bogate w przeciwutleniacze, które mogą zneutralizować wolne rodniki i zmniejszyć stan zapalny. Zawiera również związki takie jak karwakrol, które wykazują działanie przeciwzapalne. W jednym badaniu na zwierzętach karwakrol zmniejszył obrzęk łap myszy nawet o 57%.

Inne badanie na zwierzętach wykazało, że mieszanina olejków eterycznych tymianku i oregano zmniejszyła liczbę markerów stanu zapalnego u myszy z zapaleniem okrężnicy lub zapaleniem okrężnicy.

6. Łatwe dodawanie do diety

Choć można pomyśleć o oregano jako przyprawie zarezerwowanej wyłącznie dla pizzy i dań z makaronu, to wszechstronne zioło może być używane na wiele sposobów. Można go użyć do przygotowania świeżego pesto lub sosu sałatkowego, przyprawiania potraw mięsnych lub dodawania smaku domowym sosom. Na szczęście oregano jest uniwersalne, łatwe do dodania do diety i można je włączyć do wielu różnych receptur w postaci świeżej, suchej lub olejowej.

Źródło: 1