Bariera jelitowa wywiad z dr Anną Bochenek-Mularczyk

Bariera jelitowa wywiad z dr Anną Bochenek-Mularczyk

 

Zapraszam na bardzo ciekawy wywiad na temat bariery jelitowej naszego organizmu. Dla tych którzy nie mają czasu na obejrzenie filmu poniżej krótkie streszczenie.

Czy jelita to nasz drugi mózg?

Okazuje się, że jelita podobnie jak nasz mózg reagują emocjonalnie na różne wydarzenia z naszego życia codziennego martwią się i cieszą. Napięcia emocjonalne mogą wywoływać nawet takie choroby jelit jak zespół jelita drażliwego. Często jest to choroba występująca u młodzieży przy stanach emocjonalnych i stresowych występujących w związku z nauką. Bardzo ważną cechą naszych jelit jest ich szczelność. Jeżeli dojdzie do rozszczelnienia jelit dochodzi do przeniknięcia immunologicznie aktywnych cząsteczek białkowych, które dostając się do krwiobiegu są rozpoznawane przez nasz system immunologiczny jako ciała obce i w tym momencie są przeciwko nim produkowane przeciwciała. Może wtedy dojść do schorzeń o podłożu autoimmunologicznym.

Bardzo ważną rolę w jelitach odgrywają nasze własne bakterie jelitowe, które zapobiegają zakażeniu innymi bakteriami. Jeżeli mamy prawidłowo rozwiniętą florę bakteryjną mamy automatycznie zaporę ochronną przed wtargnięciem bakterii chorobotwórczych.

Dlatego należy pamiętać o tym ,że każda  antybiotyko-terapia niszczy naszą florę bakteryjną jelit umożliwiając wtargnięcie do nich bakteriom chorobotwórczym. Bakterie te mogą się wtedy zagnieżdżać w naszych jelitach i niszczyć naszą naturalną barierę jelitową. Powstają wtedy przewlekłe stany zapalne,  reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, może dojść nawet do zapalenia otrzewnej.

Oczywiście możemy sobie pomóc. W stanach zapalnych przewlekłych należy zastosować odpowiednią dietę oraz poprzez podawanie suplementów z zawartością korzystnych dla naszego zdrowia odpowiednich szczepów bakterii. W stanach ostrych trzeba niestety stosować inwazyjne środki jak żywienie pozajelitowe dla odciążenia jelit. Leczenie to może trwać nawet kilka tygodni. W filmie jest też zwrócona uwaga na niebezpieczeństwo stosowania lewatyw, które w bezmyślny sposób bez należytego fachowego nadzoru mogą doprowadzić do perforacji jelit.

Zwrócono też uwagę na niekorzystne działanie glutenu na jelita poprzez powodowanie zaniku kosmków jelitowych. Ggluten powoduje też rozszczelnienie jelit.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *