Ile kofeiny jest w zielonej herbacie?

Zielona herbata to popularny napój o wielu zaletach zdrowotnych. W rzeczywistości niektóre badania łączyły zieloną herbatę z poprawą funkcji mózgu i starzenia się mózguMoże również zmniejszyć ryzyko chorób serca, cukrzycy typu 2 i raka.

Jednak podobnie jak zwykła herbata, zielona herbata zawiera kofeinę. Może to być problemem dla osób, które chcą ograniczyć spożycie kofeiny. Ten artykuł informuje, ile kofeiny jest w zielonej herbacie i jak ten rodzaj herbaty porównuje się do innych napojów zawierających kofeinę.

Czym jest kofeina i co robi?

Kofeina to naturalnie występująca substancja chemiczna występująca w liściach, fasoli i owocach ponad 60 roślin, w tym liściach roślin herbaty. To stymulant centralnego układu nerwowego, który jest spożywany na całym świecie w celu zwiększenia czujności i walki ze zmęczeniem.

Działa poprzez blokowanie działania neuroprzekaźnika zwanego adenozyną, który narasta w ciągu dnia i sprawia, że ​​czujemy się zmęczeni. Picie kofeiny wiąże się także z szeregiem korzyści zdrowotnych, takich jak poprawa nastroju i funkcji mózgu, wzrost metabolizmu i poprawa wyników wysiłkowych.

Jednak niektórzy ludzie mogą być bardziej wrażliwi na działanie kofeiny niż inni. Ponadto osoby spożywające zbyt dużo kofeiny mogą odczuwać niepokój, bezsenność lub nieregularne bicie serca.

Ile kofeiny jest w filiżance zielonej herbaty?

Średnia ilość kofeiny w porcji zielonej herbaty wynoszącej 230 ml wynosi około 35 mg. Jednak ilość kofeiny może się różnić. Rzeczywista ilość może wynosić od 30 do 50 mg na porcję.

Ponieważ kofeina w zielonej herbacie występuje naturalnie, jej ilość zależy w dużym stopniu od odmiany rośliny herbaty, jej warunków wzrostu oraz sposobu przetwarzania i parzenia.

Na przykład herbata wyprodukowana ze starszych liści ma zwykle mniej kofeiny niż herbata wytworzona z młodszych liści herbaty. Na ilość kofeiny w napoju może również wpływać rodzaj wybranej zielonej herbaty i sposób jej przygotowania.

Na przykład herbata w torebkach ma tendencję do większej ilości kofeiny niż herbaty liściaste. Może tak być dlatego, że liście herbaty w torebkach z herbatą są kruszone, więc więcej kofeiny jest ekstrahowane i podawane do napoju.

Dodatkowo sproszkowane zielone herbaty, takie jak matcha mają wyższą zawartość kofeiny. Niemniej jednak, rozmiary porcji są zazwyczaj małe – 1 gram lub pół łyżeczki na porcję – więc zawartość kofeiny w torebce herbaty i sproszkowanej herbacie matcha może być podobna.

Wreszcie, im dłużej parzymy herbatę i cieplejszą wodą, tym więcej kofeiny dostanie się do napoju

Zielona herbata zawiera mniej kofeiny niż inne napoje

Kofeina znajduje się w szerokim asortymencie napojów, takich jak czarna herbata, kawa, napoje bezalkoholowe i napoje energetyczne.

Oto zawartość kofeiny w 230 ml niektórych popularnych napojów, dzięki czemu można porównać zawartość kofeiny.

  • Zielona herbata: 30-50 mg
  • Kawa rozpuszczalna: 27-173 mg
  • Zwykła, parzona kawa: 102-200 mg
  • Espresso: 240-720 mg
  • Czarna herbata: 25-110 mg
  • Yerba mate: 65-130 mg
  • Napoje bezalkoholowe: 23-37 mg
  • Napoje energetyczne: 72-80 mg

Jak widać zawartość kofeiny jest zwykle znacznie wyższa dla innych napojów zawierających kofeinę.

Co ciekawe, zielona herbata zawiera również aminokwasy L-teaninę, która wykazała działanie synergistyczne z kofeiną. Dzięki temu uzyskujesz łagodniejszy, ale inny rodzaj szumu niż przy kawie, pomimo niższej zawartości kofeiny w zielonej herbacie.

W szczególności wykazano, że połączenie L-teaniny i kofeiny poprawia zarówno czujność jak i koncentrację co może sprawić, że zielona herbata będzie lepszym napojem niż kawa, jeśli wykonuje się zadania wymagające dużego zastanowienia.

Czy kofeina w zielonej herbacie jest czymś, o co trzeba się martwić?

Kofeina jest powszechnie używanym stymulantem. Spożywana w zalecanych ilościach jest uważana za bardzo bezpieczną.

W przypadku dorosłych w wieku powyżej 19 lat, bezpieczny limit wynosi około 400 mg na dzień.

Jednak, aby zapobiec negatywnym skutkom kofeiny, często zaleca się odstawienie kofeiny, ograniczając jej ilość do około 200 mg na raz. 200 mg kofeiny to około czterech filiżanek zielonej herbaty, więc jedna porcja zielonej herbaty nie stanowi zagrożenia

Ogólnie rzecz biorąc, zielona herbata ma niską zawartość kofeiny w porównaniu do innych napojów zawierających kofeinę. Dopóki spożywasz kofeinę w granicach zalecanych limitów, ta w zielonej herbacie nie powinna być czymś czym warto się martwić.

Źródło: 1