Kofeina – 9 efektów ubocznych zbyt dużej ilości

Efekty uboczne zbyt dużej ilości kofeiny? Kawa i herbata to niezwykle zdrowe napoje. Większość typów zawiera kofeinę czyli substancję, która może poprawić nastrój, metabolizm oraz sprawność umysłową i fizyczną.

Badania wykazały również, że jest on bezpieczny dla większości ludzi spożywających ją w niewielkich lub umiarkowanych ilościach. Jednak wysokie dawki kofeiny mogą mieć nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne skutki uboczne.

Badania wykazały, że nasze geny mają duży wpływ na tolerancję kofeiny. Niektórzy mogą spożywać o wiele więcej kofeiny niż inni bez odczuwania negatywnych skutków. Co więcej osoby, które nie są przyzwyczajone do kofeiny, mogą odczuwać objawy po spożyciu ilości zwykle uważanej za umiarkowaną dawkę.

Oto 9 efektów ubocznych nadmiaru kofeiny:

1. Niepokój a kofeina

Wiadomo, że kofeina zwiększa pobudliwość. Działa poprzez blokowanie działania adenozyny, substancji chemicznej w mózgu która sprawia, że ​​czujemy się zmęczeni. Jednocześnie aktywuje uwalnianie adrenaliny, hormonu, związanego ze zwiększoną energią. Jednak przy wyższych dawkach efekty te mogą się nasilić, co prowadzi do lęku i nerwowości.

Faktycznie zaburzenie lękowe wywołane kofeiną jest jednym z czterech zespołów związanych z kofeiną. Zauważono, że skrajnie wysoka dzienna dawka 1000 mg lub więcej wywołuje u większości osób nerwowość, drżenie i podobne objawy, podczas gdy nawet umiarkowane spożycie może prowadzić do podobnych efektów u osób wrażliwych na kofeinę.

Ponadto wykazano, że umiarkowane dawki powodują szybsze oddychanie i zwiększają poziom stresu. W jednym badaniu z udziałem 25 zdrowych mężczyzn stwierdzono, że ci którzy spożyli około 300 mg kofeiny, doświadczyli ponad dwukrotnie większego stresu niż osoby przyjmujące placebo.

Co ciekawe poziomy stresu były podobne pomiędzy regularnymi i rzadziej przyjmującymi kofeinę co sugeruje, że kofeina może mieć taki sam wpływ na poziomy stresu, niezależnie od tego jak często ją przyjmujesz.

Niemniej jednak wyniki te są wstępne. Zawartość kofeiny w kawie jest bardzo zmienna. Dla porównania, duża („grande”) kawa w Starbucks zawiera około 330 mg kofeiny. Jeśli zauważysz, że często czujesz się zdenerwowany lub roztrzęsiony, warto przyjrzeć się spożyciu kofeiny.

2. Bezsenność a kofeina

Zbyt duża dawka kofeiny może utrudnić uzyskanie wystarczającej ilości snu. Badania wykazały, że większe spożycie kofeiny wydaje się zwiększać czas potrzebny do zaśnięcia. Może również zmniejszyć całkowity czas snu, szczególnie u osób starszych.

Dla kontrastu, niskie lub umiarkowane ilości kofeiny nie wydają się bardzo mocno wpływać na sen u osób nie mających problemów ze snem, a nawet u osób z samoistną bezsennością. Możesz nie zdawać sobie sprawy, że zbyt dużo kofeiny przeszkadza ci w spaniu, jeśli nie znasz ilości kofeiny, którą spożywasz.

Chociaż kawa i herbata są najbardziej skoncentrowanymi źródłami kofeiny, znajduje się ona również w napojach gazowanych, kakao, napojach energetycznych i kilku rodzajach leków.

Na przykład niektóre napoje energetyczne dostarczają aż 500 mg na puszkę. Co ważne ilość kofeiny, którą można spożywać bez wpływu na sen, zależy od genetyki i innych czynników. Ponadto kofeina spożywana później w ciągu dnia może zakłócać sen, ponieważ jej działanie może trwać kilka godzin.

Badania wykazały, że podczas gdy kofeina pozostaje w naszym organizmie przez średnio 5 godzin, czas ten może wynosić 1-9 godzin, w zależności od osoby.

W jednym z badań sprawdzono, w jaki sposób czas przyjmowania kofeiny wpływa na sen. Naukowcy dali 12 zdrowym dorosłym osobom 400 mg kofeiny na sześć godzin przed snem, trzy godziny przed snem lub bezpośrednio przed snem. Zarówno czas, jaki zajęło wszystkim trzem grupom zasypianie, jak i czas spędzony na jawie w nocy, znacznie się zwiększył.

Wyniki te sugerują, że ważne jest, aby zwracać uwagę zarówno na ilość i czas kiedy spożywamy kofeinę, aby zoptymalizować sen.

3. Problemy trawienne

Wiele osób uważa, że ​​poranna kawa pomaga w porannym wypróżnianiu się. Działanie przeczyszczające kawy zostało przypisane uwalnianiu gastryny, hormonu wytwarzanego przez żołądek, który przyspiesza aktywność w okrężnicy. Wykazano, że kawa bezkofeinowa daje podobny efekt.

Jednak sama kofeina wydaje się również stymulować ruchy jelit poprzez zwiększenie perystaltyki i skurcze, które przenoszą pokarm przez przewód pokarmowy. Biorąc pod uwagę ten efekt nie jest zaskakujące, że duże dawki kofeiny mogą u niektórych osób prowadzić do luźnych stolców, a nawet do biegunki.

Chociaż przez wiele lat uważano, że kawa wywołuje wrzody żołądka, duże badanie ponad 8 000 osób nie wykazało żadnego związku między nimi. Z drugiej strony, niektóre badania sugerują, że napoje zawierające kofeinę mogą u niektórych osób pogorszyć refluks żołądkowo-przełykowy (GERD). Wydaje się to szczególnie prawdziwe w przypadku kawy.

W małym badaniu, gdy pięciu zdrowych dorosłych piło wodę z kofeiną, doświadczyło rozluźnienia mięśnia, który utrzymuje zawartość żołądka – cechę charakterystyczną dla GERD.

Ponieważ kawa może mieć znaczny wpływ na funkcję przewodu pokarmowego, można zmniejszyć ilość wypijanego napoju lub przestawić się na herbatę, jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy.

4. Rozpad mięśni

Rabdomioliza jest bardzo poważnym stanem, w którym uszkodzone włókna mięśniowe przedostają się do krwiobiegu, co prowadzi do niewydolności nerek i innych problemów. Do częstych przyczyn rabdomiolizy należą: uraz, infekcja, nadużywanie leków, napięcie mięśni i ukąszenia jadowitych węży lub owadów.

Ponadto odnotowano kilka przypadków rabdomiolizy związanych z nadmiernym przyjmowaniem kofeiny, chociaż jest to stosunkowo rzadkie.

W jednym przypadku u kobiety wystąpiły nudności, wymioty i ciemne zabarwienie moczu po wypiciu 1 litra kawy zawierającej około 565 mg kofeiny. Na szczęście wyzdrowiała po leczeniu lekami i płynami.

Co ważne, jest to duża dawka kofeiny do spożycia w krótkim czasie, szczególnie dla kogoś, kto nie jest do tego przyzwyczajony lub jest bardzo wrażliwy na jej działanie. Aby zmniejszyć ryzyko rabdomiolizy, najlepiej ograniczyć spożycie do około 250 mg kofeiny dziennie, chyba że jesteś przyzwyczajony do spożywania większej ilości.

5. Uzależnienie od kofeiny

Pomimo wszystkich korzyści zdrowotnych wynikających z kofeiny nie można zaprzeczyć, że może ona stać się nawykiem. Szczegółowa analiza sugeruje, że chociaż kofeina wyzwala pewne chemikalia mózgowe podobnie do kokainy i amfetamin, nie powoduje to klasycznego uzależnienia, tak jak to robią te narkotyki. Może jednak prowadzić do uzależnienia psychicznego lub fizycznego, zwłaszcza przy wysokich dawkach.

Częstotliwość przyjmowania kofeiny wydaje się odgrywać rolę w zależności.

W badaniu 213 osób spożywających kofeinę wypełniło ankiety po 16 godzinach od ostatniego jej spożycia. Osoby te odczuwały większy wzrost bólów głowy, zmęczenia i innych objawów odstawienia niż ci, którzy nie spożywali dużych dawek kofeiny.

Nawet jeśli związek nie wydaje się powodować prawdziwego uzależnienia, jeśli regularnie pijesz dużo kawy lub innych napojów zawierających kofeinę, istnieje bardzo duża szansa, że ​​staniesz się zależny od jej działania.

6. Wysokie ciśnienie krwi a kofeina

Ogólnie rzecz biorąc wydaje się, że kofeina nie zwiększa ryzyka chorób serca lub udaru u większości osób. Wykazano jednak w kilku badaniach, że podnosi się ciśnienie krwi ze względu na stymulujący wpływ na układ nerwowy.

Podwyższone ciśnienie krwi jest czynnikiem ryzyka zawału serca i udaru mózgu, ponieważ może ono z czasem uszkodzić arterie, ograniczając przepływ krwi do serca i mózgu. Na szczęście wpływ kofeiny na ciśnienie krwi wydaje się tymczasowy. Wydaje się również, że ma najsilniejszy wpływ na ludzi, którzy nie są przyzwyczajeni do konsumpcji.

Wykazano również, że wysokie spożycie kofeiny podnosi ciśnienie krwi podczas ćwiczeń u zdrowych osób, a także u osób z nieznacznie podwyższonym ciśnieniem krwi. Dlatego ważne jest zwrócenie uwagi na dawkowanie i czas stosowania kofeiny, szczególnie jeśli masz już wysokie ciśnienie krwi.

7. Przyspieszony puls

Pobudzające działanie wysokich dawek kofeiny może spowodować szybsze bicie serca. Może to również prowadzić do zmiany rytmu bicia serca, zwanego migotaniem przedsionków, który odnotowano u młodych ludzi spożywających napoje energetyczne zawierające bardzo wysokie dawki kofeiny.

W jednym przypadku kobieta, która zażywała ogromne dawki kofeiny i tabletek podczas próby samobójczej, miała bardzo szybkie bicie serca, niewydolność nerek i inne poważne problemy zdrowotne.

Jednak ten efekt nie występuje u wszystkich. Rzeczywiście, nawet niektóre osoby z problemami sercowymi mogą tolerować duże ilości kofeiny bez żadnych skutków ubocznych.

W jednym kontrolowanym badaniu, gdy 51 pacjentów z niewydolnością serca przyjmowało 100 mg kofeiny na godzinę przez pięć godzin, ich tętno i rytm pozostały prawidłowe.

Bez względu na mieszane wyniki badań, jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w tętnie lub rytmie po wypiciu napojów zawierających kofeinę, rozważ zmniejszenie spożycia.

8. Zmęczenie a kofeina

Wiadomo, że kawa, herbata i inne napoje zawierające kofeinę zwiększają poziom energii. Mogą one jednak mieć odwrotny skutek, prowadząc do zmęczenia po opuszczeniu organizmu przez kofeinę.

W jednym z 41 badań stwierdzono, że chociaż napoje energetyczne zawierające kofeinę zwiększają czujność i poprawiają nastrój przez kilka godzin, uczestnicy często są bardziej zmęczeni niż zwykle następnego dnia.

Aby zmaksymalizować korzyści płynące z kofeiny i uniknąć zmęczenia, używaj ją w umiarkowanych, a nie wysokich dawkach.

9. Częste oddawanie moczu

Zwiększone oddawanie moczu jest powszechnym skutkiem ubocznym przyjmowania dużych ilości kofeiny ze względu na działanie stymulujące na pęcherz. Być może zauważyłeś, że musisz często oddawać mocz, gdy pijesz więcej kawy lub herbaty niż zwykle.

Większość badań dotyczących wpływu związku na częstość oddawania moczu skupiała się na osobach starszych i cierpiących na nadaktywne pęcherze lub nietrzymanie moczu.

W jednym z badań 12 osób w średnim wieku z nadaktywnymi pęcherzami, które dziennie spożywały 2 mg kofeiny na kilogram masy ciała, doświadczyło znacznego zwiększenia częstości oddawania moczu. Dla kogoś ważącego 58 kg oznaczałoby to około 300 mg kofeiny dziennie.

Ponadto wysokie spożycie może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia nietrzymania moczu u osób ze zdrowymi pęcherzami. W jednym z dużych badań oceniano wpływ wysokiego spożycia kofeiny na nietrzymanie moczu u ponad 65 000 kobiet bez inkontynencji. Osoby spożywające ponad 450 mg dziennie wykazywały znacznie zwiększone ryzyko nietrzymania moczu w porównaniu do osób spożywających mniej niż 150 mg na dobę.

Jeśli pijesz dużo napojów zawierających kofeinę i uważasz, że oddawanie moczu jest częstsze lub naglące bardziej niż powinno być, dobrym pomysłem może być ograniczenie spożycia, aby sprawdzić czy objawy się poprawiają.

Lekko-umiarkowane spożycie kofeiny wydaje się zapewniać imponujące korzyści zdrowotne u wielu osób. Z drugiej strony bardzo wysokie dawki mogą powodować działania niepożądane, które kolidują z codziennym życiem, a nawet mogą powodować poważne problemy zdrowotne.

Aby uzyskać korzyści płynące z kofeiny bez niepożądanych skutków, należy przeprowadzić uczciwą ocenę swojego snu, poziomów energetycznych i innych czynników, a także zmniejszyć spożycie w razie potrzeby.

Źródło: 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *