Kurkuma – 12 korzyści, które rywalizują z lekami

Kurkuma (Curcuma longa),  główna przyprawa w indyjskiej przyprawie curry, jest przez wielu uważana za najpotężniejsze zioło na świecie w walce i potencjalnie odwracaniu choroby. Korzyści z kurkumy są niezwykle rozległe i bardzo dokładnie zbadane. Obecnie  opublikowanych jest ponad 10tys. recenzowanych artykułów, które potwierdzają korzyści kurkumy, a zwłaszcza jednego z jej słynnych uzdrawiających związków – kurkuminy.

To stawia kurkumę na szczycie listy jako jedno z najczęściej wymienianych ziół leczniczych w całej nauce.

Co to jest kurkuma i kurkumina?

Kurkuma pochodzi z rośliny Curcuma longa , która rośnie w Indiach i innych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Wysuszony korzeń rośliny Curcuma longa mieli się na charakterystyczny żółty proszek.

Istnieje kilka związków chemicznych występujących w kurkumie, znanych jako kurkuminoidy. Substancją czynną kurkumy jest kurkumina. Kurkumina sprawia, że ​​kurkuma to „żywność funkcjonalna” zdefiniowana przez Klinikę Mayo jako „żywność, która ma potencjalnie pozytywny wpływ na zdrowie wychodząc poza podstawowe funkcje odżywiania„.

Jest nie tylko dobrze zbadana, niewiarygodnie silna i historycznie istotna, ale także  bezpieczna. Kurkuma ma bardzo mało znanych efektów ubocznych, a te które istnieją są niezwykle rzadkie i ogólnie łagodne.

Kurkuma w starożytnej medycynie

Kurkuma jest prawdopodobnie najpotężniejszym związkiem leczniczym na świecie? Jeśli sięgniesz głębiej, przekonasz się, że kurkuma była stosowana w medycynie starożytnej znacznie wcześniej niż współczesne zapisy naukowe. Ponadczasowe zasady praktyk medycyny naturalnej w  tradycyjnej medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej to wiele czynników, które skłoniły współczesnych naukowców do udokumentowania mechanizmów działania cennych przypraw i ziół, takich jak kurkuma.

W tradycyjnej medycynie chińskiej (TCM) i medycynie ajurwedyjskiej, praktykujący określają kurkumę jako „przyprawę rozgrzewającą”, ale najpierw działa ona przez „schłodzenie” i „wysuszenie” ciała w krótkim czasie.

Niektórzy chińscy lekarze zalecają kurkumę w takich stanach, jak napady padaczkowe czy epilepsji. Może być również przepisany w medycynie chińskiej na żółtaczkę lub kamienie żółciowe . Medycyna wschodnia koncentruje się na kombinacjach różnych elementów. Wielu współczesnych szyderców twierdzi, że kurkumina jest nieskuteczna ze względu na niską przyswajalność przez organizm po jedzeniu. Absorpcja kurkumy jest bardzo zróżnicowana ze względu na to, z czym można ją spożywać.

Kurkuma powinna być spożywana z korzystnymi tłuszczami (jak olej kokosowy ) i czarnym pieprzem.

W rzeczywistości naukowcy potwierdzili, że przyjmowanie kurkumy razem ze zdrowymi tłuszczami i czarnym pieprzem (testowane indywidualnie) znacznie zwiększa wchłanianie kurkumy (a następnie kurkuminy) w organizmie. Oba te procesy mają sens, ponieważ kurkuma jest rozpuszczalna w tłuszczach, a piperyna w czarnym pieprzu pobudza enzymy trawienne i zmniejsza stan zapalny związany z szybkim rozkładem kurkumy w organizmie.

Chociaż stosowanie kurkumy często w gotowaniu jest świetnym sposobem na wykorzystanie przyprawy (szczególnie w przypadku  zdrowych tłuszczy i czarnego pieprzu), kurkuma zawiera tylko około trzech procent wchłanialnej kurkumy w postaci sproszkowanej stosowanej w żywności.

12 korzyści kurkumy

1. Może spowalniać lub zapobiegać zakrzepom krwi

Dla wielu osób głównym problemem jest tworzenie się skrzepów krwi. Skrzepy krwi powstają w procesie zwanym ” agregacją płytek krwi „, w którym płytki krwi koncentrują się w jednym miejscu i ewentualnie skrzepiają.

W badaniach laboratoryjnych i na zwierzętach stosowanie kurkuminy z kurkumy znacznie zmniejsza liczbę przypadków agregacji płytek krwi i potencjalnie zmniejsza ryzyko tworzenia się skrzepów.

Kurkumina modyfikuje proces wewnętrzny znany jako biosynteza eikozanoidów. Eikozanoidy składają się z czterech różnych cząsteczek w organizmie, które biorą udział w naturalnym procesie zapalnym. Sugerowano, że jednym z powodów dla których kurkumina ma właściwości przeciwzakrzepowe, jest sposób w jaki wpływa ona na biosyntezę tromboksanów, jednego z czterech eikozanoidów. Ten sam mechanizm jest jednym z powodów, dla których kurkuma jest substancją przeciwzapalną .

Jedno ze skojarzonych badań laboratoryjnych i zwierzęcych przeprowadzonych w 1986 r. sugeruje nawet, że kurkumina może być preferowaną metodą leczenia osób ze skłonnością do  zakrzepicy naczyń krwionośnych  i wymagających leczenia przeciw artretycznego. Jednak wynik ten nadal wymaga powtórzenia w badaniach na ludziach.

2. Zmniejsza objawy depresji

Chociaż przeprowadzono niewiele badań na ludziach, dziesiątki badań potwierdziły że korzyści z kurkumy obejmują szczególnie skuteczne zmniejszanie objawów depresji u zwierząt laboratoryjnych. Wyniki te wydają się być związane ze sposobem działania kurkuminy na funkcję neuroprzekaźnika poprzez czynnik neurotropowy pochodzenia mózgowego.

Aby rozwiązać ten problem, czasopismo Phytotherapy Research opublikowało wyniki niesamowitego, innowacyjnego badania w 2014 r. W badaniu wzięło udział 60 ochotników z rozpoznaniem ciężkiego zaburzenia depresyjnego. Podzielono grupę w celu ustalenia, w jaki sposób pacjenci leczeni kurkuminą będą reagowali na połączenie z fluoksetyną (PROZAC ).

Okazało się nie tylko, że wszyscy pacjenci dobrze tolerują kurkuminę ale odkryli, że kurkumina jest tak samo skuteczna jak fluoksetyna w leczeniu depresji w ciągu 6 tygodni. Połączenie fluoksetyny z kurkuminą spowodowało nieco wyższą poprawę, ale nie uznano jej za statystycznie istotną.

Zdaniem autorów: „To badanie dostarcza pierwszych dowodów klinicznych, że kurkumina może być stosowana jako skuteczna i bezpieczna terapia w leczeniu pacjentów z łagodną depresją.”

Od czasu tego przełomowego badania, co najmniej dwa inne badania wykazały wpływ głównego związku kurkumy – kurkuminy u pacjentów z depresją. Pierwsza dotyczyła 56 osób (mężczyzn i kobiet), a druga obejmowała 108 mężczyzn. Badanie nie porównywało kurkuminy z żadnym lekiem przeciwdepresyjnym, ale oba badania wykazały, że kurkumina skutecznie zmniejsza objawy depresji.

Jako, że leki antydepresyjne dostępne na rynku dają obecnie jedynie 10-20% skuteczność, gdy usuniesz efekt placebo, jest to dość znaczący wynik!

3. Walczy z zapaleniem

Prawdopodobnie najmocniejszym aspektem kurkuminy jest jej zdolność do kontrolowania stanu zapalnego. Czasopismo Oncogene opublikowało wyniki badania oceniającego kilka związków przeciwzapalnych i odkryło, że najmniej skuteczne są aspiryna i ibuprofen, dwa z najczęstszych NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), podczas gdy kurkumina jest jednym z najbardziej skutecznych leków przeciwzapalnych.

Ta wiadomość powinna dotrzeć do każdego gospodarstwa domowego na świecie po przeprowadzeniu badania, ponieważ zapalenie jest przyczyną większości chorób . Coraz powszechniejsze choroby dzisiaj – takie jak rak, wrzodziejące zapalenie okrężnicy , zapalenie stawów, wysoki poziom cholesterolu i przewlekły ból – wszystkie są związane z zapaleniem.

Przeprowadzono kilka prób na zwierzętach badających związek kurkuminy i choroby Alzheimera. U szczurów wydaje się, że kurkuma „odwraca istniejącą patologię amyloidu i związaną z nią neurotoksyczność”, co jest kluczową cechą postępu tej neurologicznej choroby związanej z przewlekłym stanem zapalnym.

Przeprowadzono również kilka prób na ludziach. Sześciomiesięczne badanie w Hongkongu wykazało, że kurkumina była bardzo znośna, ale zarówno grupa placebo, jak i zażywający kurkuminę nie odnotowały statystycznie istotnej utraty funkcji poznawczych, więc nie można było porównać tych dwóch grup. Podobne wyniki uzyskano w innych badaniach. Nnaukowcy powołują się na małą próbę przedmiotową, ograniczony czas badania i słabą biodostępność kurkumy w badanych próbkach.

Dzisiaj naukowcy wciąż poszukują preparatu kurkuminy, który jest faktycznie biodostępny (co oznacza, że ​​organizm ludzki ją absorbuje i metabolizuje) i który przekracza  barierę krew-mózg .

4. Poprawia zdrowie skóry

Korzyści z kurkumy obejmują właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, które okazały się skuteczne w leczeniu wielu chorób skóry. Obejmują zwiększenie blasku i połysku skóry, przyspiesza gojenie się ran,  zmniejsza trądzik i trądzikowe blizny.

Jedno badanie pilotażowe z udziałem 814 uczestników sugeruje nawet, że pasta z kurkumy mogłaby wyleczyć 97 procent przypadków świerzbu w ciągu 3-15 dni.

5. Może zmniejszyć zapalenie stawów

Ponieważ kurkumina jest znana ze swoich silnych właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych, przeprowadzono badanie na 45 pacjentach z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Porównano korzyści kurkuminy z kurkumy z diklofenakiem sodu z zapaleniem stawów (NLPZ), który naraża ludzi na ryzyko związane z rozwinięciem się zespołu nieszczelnego jelita i choroby serca.

W badaniu podzielono ochotników na trzy grupy: leczenie kurkuminą w mono terapii, sam diklofenak sodu i połączenie obu. Wyniki tej próby otworzyły wielu badającym oczy:

Grupa kurkuminy wykazała najwyższy procent ogólnej poprawy, a wyniki te były znacznie lepsze niż u pacjentów z grupą sodową diklofenaku. Co ważniejsze stwierdzono, że kurkumina jest bezpieczna i nie odnosi się do żadnych działań niepożądanych. Badanie dostarcza pierwszych dowodów na bezpieczeństwo i wyższość leczenia kurkuminą u pacjentów z aktywnym reumatoidalnym zapaleniem stawów i podkreśla potrzebę przyszłych dużych prób klinicznych, aby potwierdzić te wyniki u pacjentów z RZS i innymi stanami artretycznymi.

Opublikowane przez Phytotherapy Research w 2012 r. Wyniki tego badania zachęciły więcej ludzi do badań, aby ocenić zadziwiające efekty, jakie kurkumina ma na osoby cierpiące na różne rodzaje artretyzmu.

Przegląd dostępnych randomizowanych, kontrolowanych badań potwierdził, że  dostarczają dowodów naukowych potwierdzających skuteczność ekstraktu z kurkumy (około 1000 mg kurkuminy/ dzień ) w leczeniu zapalenia stawów. Badania miały również bardzo małe ryzyko błędu, co oznacza, że ​​jest mało prawdopodobne, że wyniki zostały wypaczone przez naukowców.

Chociaż nie można wyleczyć zapalenia stawów wydaje się, że wysoka dawka kurkuminy może być tak samo (lub bardziej) skuteczna, jak przynajmniej te najpopularniejsze leki przepisane na ten stan.

6. Może leczyć lub zapobiegać niektórym nowotworom

Ze wszystkich różnych tematów poruszonych przez naukowców dotyczących kurkuminy i odwracania chorób, rak (różnego rodzaju) jest jednym z najdokładniej zbadanych tematów. Według słów globalnych organizacji, takich jak Cancer Research UK:

Wiele badań laboratoryjnych na komórkach nowotworowych wykazało, że kurkumina ma działanie przeciwnowotworowe. Wydaje się, że jest w stanie zabić komórki rakowe i zapobiec dalszemu wzrostowi. Ma najlepsze działanie na raka piersi, raka jelita grubego, raka żołądka i komórki raka skóry.

W badaniu przeprowadzonym w lipcu 2017 r. Przez naukowców z Baylor Scott & White Research Institute ustalono, że kurkumina może być nawet w stanie przełamać chemiooporność w gruczolakoraku przewodowym trzustki, agresywnej formie raka trzustki.

Lekarze często stają przed wyzwaniem u pacjentów początkowo reagujących na leki chemioterapeutyczne, a następnie rozwijających oporność. Wydaje się, że kurkumina ponownie uwrażliwia komórki nowotworowe tych pacjentów na leki, chociaż dokładne mechanizmy chemo-uczulania kurkuminy pozostają niejednoznaczne. Autor badania, Ajay Goel, kierownik badań nad układem pokarmowym w Baylor Scott & White Research Institute, stwierdził:

„Oparte na żywności rośliny botaniczne mogą przywrócić zdrowszą ekspresję genów u pacjentów, ale bez toksyczności niektórych leków.”

Najważniejsze? Korzyści z kurkumy obejmują pomaganie organizmowi w naturalnej terapii raka, takich jak rak piersi, rak jelita grubego i rak skóry.

7. Może pomóc w zarządzaniu cukrzycą

W 2009 roku Biochemistry and Biophysical Research Communications opublikowało badanie laboratoryjne z Uniwersytetu Auburn, które badało potencjał kurkuminoidów w obniżaniu poziomu glukozy. W badaniu odkryto, że kurkumina jest dosłownie 400 razy silniejsza niż metformina (popularny lek cukrzycy) w aktywacji enzymu AMPK (kinaza białkowa aktywowana przez AMP) . Jeden związek wytwarzany w drodze fermentacji kurkumy, aktywował AMPK do 100 000 razy więcej niż metformina w niektórych komórkach!

Aktywacja AMPK jest uważana przez badaczy za „cel terapeutyczny” dla cukrzycy typu 2 , co oznacza, że ​​ustalenie sposobu aktywacji tego enzymu ma duży potencjał do opracowania bardziej skutecznych metod leczenia w celu zmniejszenia  oporności na insulinę i odwrócenia cukrzycy.

Inne mechanizmy, dzięki którym kurkuma może skutecznie zmniejszać lub odwracać objawy cukrzycy, wiąże się z działaniem przeciwzapalnym. Wielokrotne meta analizy potwierdziły, że kurkumina z kurkumy znacznie obniża markery stanu zapalnego.

Jednym z najczęstszych powikłań cukrzycy jest uszkodzenie nerwów zwane neuropatią cukrzycową , które przybiera różne formy i może powodować poważne objawy w całym ciele, od osłabienia mięśni po ślepotę. Badanie na szczurach wykazało, że suplementacja kurkuminą znacznie zmniejszyła obwodowy ból neuropatyczny związany z cukrzycą (zazwyczaj umiejscowiony na stopach, nogach, rękach i dłoniach) .

Cukrzyca może również prowadzić do niewydolności nerki . Meta analiza randomizowanych, kontrolowanych badań potwierdziła, że ​​u zwierząt kurkumina chroni nerki pacjentów z cukrzycą przed uszkodzeniem nefropatii cukrzycowej.

8. Zwalcza otyłość

Badanie opublikowane w czasopiśmie Biofactors wykazało, że kurkumina może pomóc w zmniejszeniu proliferacji (wzrostu) komórek tłuszczowych, w oparciu o wyniki laboratoryjne. Naukowcy odkryli, że właściwości przeciwzapalne w kurkuminie są skuteczne w tłumieniu procesów zapalnych związanych z otyłością , co pomaga zmniejszyć otyłość i jej niekorzystny wpływ na zdrowie.

9. Wspiera zarządzanie nieswoistą chorobą jelit

Dogłębna analiza wszystkich badań oceniających zdolność kurkuminy do leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego  wykazała, że jedno bardzo dobrze zaprojektowane badanie przetestowało kurkuminę plus mesalazynę przeciwko placebo i mesalazynie.  Pacjenci przyjmujący tylko placebo i mesalazynę byli ponad czterokrotnie bardziej podatni na wystąpienie nawrotu lub nawrotu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego w ciągu sześciu miesięcy badania, co sugeruje, że korzyści z kurkumy mogą obejmować pomoc w utrzymaniu remisji tej przewlekłej choroby.

U wielu pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit, takimi jak wrzodziejące zapalenie okrężnicy lub choroba Leśniowskiego-Crohna, leki przeciwzapalne zmniejszają objawy bólowe. Z czasem uszkadzają osłonkę jelitową, w rzeczywistości pogarszając stan. Dlatego te leki nie mogą być stosowane długoterminowo i mają jedynie na celu rozpoczęcie remisji.

Jednakże suplementacja kurkuminą nie wykazała tych skutków ubocznych w żadnym z powyższych badań, a ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne prawdopodobnie przyczyniła się do wygojenia jelit i wspierania rozwoju dobrych bakterii (probiotyków).

10. Może regulować poziom cholesterolu

Jednym z powodów, dla których zchorobami serca jest taki problem , jest to, że ludzie rozwijają się w stanie przedcukrzycowym (wysoki  poziom cukru we krwi ) w alarmującym tempie.

Z kolei chorzy na cukrzycę i osoby bez cukrzycy cierpią z powodu stresu oksydacyjnego , który uszkadza wnętrze naczyń krwionośnych. Z powodu tego uszkodzenia tętnic cholesterol zaczyna gromadzić się na płytce, aby załatać uszkodzone obszary, co prowadzi do wysokiego poziomu cholesterolu LDL .

Tradycyjnie leki statynowe stosowane do zarządzania cholesterolem są powszechnie znane jako szkodliwe dla nerek i wątroby i powodują szereg śmiertelnych skutków ubocznych. Zmniejszają poziom cholesterolu, ale nigdy nie odnoszą się do rzeczywistej przyczyny, która jest stresem oksydacyjnym spowodowanym wysokim poziomem cukru we krwi i stanem zapalnym.

Na szczęście lekarze coraz bardziej zdają sobie sprawę z niebezpiecznych skutków ubocznych statyn i zalecają naturalne alternatywy, takie jak kurkumina i olej rybny .

11. Działa jako naturalny lek przeciwbólowy

Jedną z powszechnie akceptowanych właściwości kurkuminy w środowiskach naukowych jest zdolność do radzenia sobie z bólem. Na początku 2014 r. European Journal of Pharmacology opublikowało wyniki badań z których wynika, że ​​kurkuma naturalnie aktywuje układ opioidowy u szczurów z cukrzycą.

Inne przełomowe badania i przeglądy (niektóre u zwierząt, inne u ludzi) wykazały, że kurkumina może być korzystna dla:

 • Leczenie ran
 • Ból pooperacyjny
 • Zapalenie stawów ból wywołane artretycznym
 • Ból neuropatyczny wywołany uciskiem
 • Ból twarzoczaszki (dotyczy ust, szczęk i twarzy, najczęściej związany z problemami stomatologicznymi)
 • Ból nerwu kulszowego spowodowany przewlekłym uciskiem

Co ciekawe, równoważący mózg wpływ kurkuminy może nawet pomóc w zmniejszeniu depresji wywołanej bólem. Badanie przeprowadzone na zwierzętach w 2011 r. wykazało, że duża dawka kurkumy łagodziła objawy depresyjnych problemów behawioralnych związanych z bólem. Wyniki te sugerują, że kurkuma zdecydowanie znajduje się na krótkiej liście silnych  naturalnych środków przeciwbólowych .

12. Pomoc w detoksykacji

Ważną zaletą kurkumy jest jej zdolność do odtruwania organizmu. Każdego dnia jesteś narażony na działanie toksyn środowiskowych i dietetycznych znanych jako ksenobiotyki . Te substancje chemiczne i na ogół nie występują w organizmie człowieka i często są związane ze zwiększoną ilością stanów zapalnych i zwiększonym ryzykiem raka.

Większość detoksykacji ksenobiotyków zachodzi w wątrobie w dwóch fazach: fazie I i fazie II. Jednak wiele osób, szczególnie w świecie zachodnim, jest tak bardzo narażonych na działanie tych toksyn, że wątroba jest doprowadzona do stanu, w którym działa ona na poziomie mniejszym niż optymalny. Kilka pokarmów roślinnych pomaga ciału w utrzymaniu naturalnego rytmu detoksykacji i pomaga w prawidłowej pracy wątroby, a kurkuma jest jednym z głównych graczy. Inne popularne odtruwające pokarmy roślinne to warzywa kapustne (kiełki brokułów , jarmuż i wiele innych), czosnek, cebula i skórka cytrusowa.

Wydaje się, że spożywanie kurkumy i jej substancji czynnej kurkuminy, może pomóc wątrobie w skutecznym odtruwaniu organizmu i złagodzeniu niektórych skutków działania niebezpiecznych czynników rakotwórczych. Proces ten działa w parze z działaniem przeciwutleniającym i przeciwzapalnym kurkumy.

Efekty uboczne kurkumy i ostrożność

Jakie są skutki uboczne kurkumy? Niektórzy ludzie zgłaszali reakcje alergiczne na kurkumę, szczególnie po ekspozycji na skórze. Zazwyczaj jest to odczuwalne jako łagodna, swędząca wysypka. Ponadto zaobserwowano, że wysokie dawki kurkumy wywołują:

 • Nudności
 • Biegunkę
 • Zwiększone ryzyko krwawienia
 • Zwiększoną czynność wątroby
 • Nadpobudliwe skurcze woreczka żółciowego
 • Niedociśnienie (obniżone ciśnienie krwi)
 • Skurcze macicy u kobiet w ciąży
 • Zwiększony przepływ menstruacyjny

Osoby przyjmujące niektóre leki powinny również zachować ostrożność stosując kurkumę. Kurkuma może zakłócać działanie antykoagulantów, takich jak kwas acetylosalicylowy. Może również wpływać na leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Inne osoby, które wymagają ostrożnego leczenia kurkumą to: kobiety w ciąży, osoby z dysfunkcją pęcherzyka żółciowego, krwawienia, cukrzyca, choroby hormonalne (rak piersi, endometrioza, mięśniaki macicy itp.). Mężczyźni z zaburzeniami  płodności i każdy z niedoborem żelaza. Poza ciążą osoby z powyższymi zaburzeniami dobrze tolerują kurkumę ale powinny być świadome potencjalnych objawów.

Kilka doniesień o poważnych skutkach ubocznych na ogół wiąże się z dużymi dawkami kurkumy przez dłuższy czas. Kurkuma jest bezpieczna w codziennym użyciu w zalecanych dawkach przez większość ludzi.

Przestań brać kurkumę na dwa tygodnie przed planowaną operacją, ponieważ może to spowolnić krzepnięcie krwi i może powodować krwawienie.

Badania opublikowane w czasopiśmie Journal of Pharmacy i Pharmacology opisują, w jaki sposób łączenie kurkuminy z steroidem skutecznie zmniejsza skutki uboczne tego niebezpiecznego leku, więc może być korzystne porozmawianie z lekarzem o złagodzeniu niektórych skutków ubocznych leków przez dodając kurkumę do diety.

Podobnie jak w przypadku każdego zioła lub suplementu, należy zastosować się do zaleceń i skonsultować się z lekarzem lub naturoterapeutą przed rozpoczęciem schematu uzupełniania.

Źródło: 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *