Mniszek lekarski – herbatka z mniszka

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski czyli niestety dla wielu z nas to ten „żółty chwast”,  który pojawia się każdej wiosny na naszych trawnikach. Mniszek lekarski jest prawdziwym darem natury dla naszych dolegliwości. Człowiek tak bardzo odszedł od natury, że nie potrafi już dziś nawet zastanowić się dlaczego niektóre rośliny tak bardzo pchają się na jego terytorium. Większość z tych roślin ma nam wiele do zaoferowania wystarczy sobie „wygooglować” co mogą nam zaoferować.

Korzyści zdrowotne jakie daje nam mniszek lekarski, bardziej znany potocznie pod nazwą mlecz są tak wielkie, że na pewno nie zmieszczę się w tym artykule ze wszystkim, dlatego skupię się tylko na korzyściach z picia herbatki mniszkowej.

Mniszek lekarski był używany przez cały okres ludzkości. Teraz jest dopiero na nowo odkrywany.

Mniszek lekarski stosuje się w leczeniu bólów mięśni, utraty apetytu, rozstroju żołądka, gazów jelitowych, kamieni żółciowych, bólu stawów, egzemy, siniaków. Zwiększa wytwarzanie moczu i służy jako środek przeczyszczający.

Niektórzy używają mniszka lekarskiego do leczenia infekcji zwłaszcza wirusowych a nawet raka. Jest stosowany jako tonik do skóry, tonik do krwi i tonik do trawienia.

Ziele mniszka lekarskiego może być stosowane w formie posiekanej jako dodatek do sosu, mogą być spożywane na surowo lub gotowane w celu zminimalizowania gorzkiego smaku.

Możemy użyć korzenia mniszka lekarskiego, łodyg i kwiatów aby przygotować pyszną i bardzo zdrową herbatę. Na tej herbatce dziś się skupimy.

Co zawiera szklanka mniszka lekarskiego: (DV-dzienne zapotrzebowanie)

 • 25 kalorii
 • 42mg sodu
 • 218mg potasu
 • 5 gramów węglowodanów
 • 7% DV błonnika pokarmowego
 • 535% DV witaminy K
 • 32% DV witaminy C
 • 5% DV witaminy B6
 • 10% DV wapnia
 • 9% DV żelaza
 • 5% DV magnezu

Jeżeli powyższe dane nie zachęcają jeszcze kogoś do spróbowania herbatki z mniszka lekarskiego to przedstawiam poniżej najważniejsze korzyści ze stosowania mniszka lekarskiego.

Korzyści zdrowotne ze stosowania mniszka lekarskiego

Chroni kości

Wapń jest najobficiej występującym minerałem w organizmie a mniszek lekarski zawiera aż 10% dziennego zapotrzebowania. Wapń jest przechowywany w strukturze kości i zębów. Picie herbaty z mniszka lekarskiego pozwala nam uniknąć próchnicy zębów, napięcia mięśniowego i wysokiego ciśnienia krwi oraz niedoboru wapnia.

Ogromna dawka witaminy K

Witamina K jest niezbędną dla naszego zdrowia witaminą rozpuszczalną w tłuszczach odgrywającą ważną rolę w zdrowiu kości i serca. Tak mniszek lekarski zawiera aż 500% dziennego zapotrzebowania na tą witaminę. Witamina K ma dwa główne kierunki działania w naszym organizmie: krzepnięcie krwi i mineralizację kości. Ponadto pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania mózgu i zdrowego metabolizmu. Coraz więcej badań dowodzi, że witamina K pomaga kobietom po menopauzie w utrzymaniu zdrowych kości i uniknięciu problemów z osteoporozą.

Mniszek lekarski oczyszcza wątrobę

Rolą naszej wątroby jest wytwarzanie żółci, która pomaga enzymom w organizmie rozkładać tłuszcze do kwasów tłuszczowych oraz filtrować i oczyszczać krew. Wątroba ma również zdolność rozkładania i przechowywania aminokwasów, syntezowania i metabolizowania tłuszczów i cholesterolu, magazynowania i regulowania naszych wewnętrznych funkcji. Witaminy i składniki odżywcze obecne w mleczkach mniszka lekarskiego pomagają oczyścić naszą wątrobę i zapewnić prawidłowe działanie.

Mniszek lekarski wspomaga układ trawienny utrzymując właściwy przepływ krwi. Herbatka mniszkowa jest też dobrym źródłem witaminy C.

Mniszek lekarski zwalcza infekcje skórne

Mleczna substancja znajdująca się w mniszku lekarskim kiedy przełamujesz łodygę jest świetna dla skóry. To mleczko jest silnie alkaliczne i ma właściwości bakteriobójcze, owadobójcze i grzybobójcze. Tego soku można użyć dla złagodzenia podrażnień i swędzeń wywołanych egzemą, grzybicą lub łuszczycą jak również innymi infekcjami skóry.

Ma właściwości przeciwutleniające

Jest silnym przeciwutleniaczem. Picie herbaty z mniszka pomaga organizmowi walczyć z wolnymi rodnikami.

Badanie przeprowadzone w 2011 roku przez Departament Chemii i Biochemii na University of Windsor w Kanadzie wykazało, że ekstrakt z korzenia mniszka lekarskiego był skuteczny w zabijaniu różnych nowotworów w wyniku ich zdolności do walki z wolnymi rodnikami.

Jest bogaty w błonnik

Herbata i ziele są wysokobłonnikowymi pokarmami co sprawia że są korzystne dla zdrowia jelit. Diety bogate w błonnik zmniejszają ryzyko otyłości  i cukrzycy. Pomagają też w zapobieganiu chorobom serca oraz w zespole jelita drażliwego a także przeciw kamieniom nerkowym.

Dobre źródło witaminy A

Witamina A odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowego wzroku, funkcji neurologicznych, zdrowej skóry i innych. Tylko jedna szklanka mniszka lekarskiego zapewnia ponad 100% zapotrzebowania dziennego na witaminą A. Witamina ta zwalcza przedwczesne starzenie się, infekcje dróg oddechowych i upośledzenie wzroku.

Mniszek lekarski ma właściwości moczopędne

Korzeń mniszka lekarskiego działa naturalnie moczopędnie pomagając wątrobie szybciej eliminować toksyny. Wzmacnia też układ odpornościowy, równoważy poziom cukru we krwi, łagodzi zgagę i pomaga przy problemach trawiennych. Ze względu na pomoc w redukcji kwasu moczowego i stymulację moczu korzystnie wpływa na zwalczanie infekcji bakteryjnych w przewodzie pokarmowym i narządach rozrodczych.

Herbatka z mniszka lekarskiego zapobiega infekcjom dróg moczowych, zaburzeniom pęcherza, problemom z nerkami a nawet jest pomocna przy torbielach narządów rozrodczych.

Możliwe efekty uboczne i interakcje mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski może wywołać reakcje alergiczne podczas przyjmowania doustnego lub stosowania na skórę u osób wrażliwych. Ostrożne powinny być osoby uczulone na rośliny pokrewne (stokrotki, chryzantemy, nagietki). Przed spożyciem mniszka lekarskiego należy skonsultować się z lekarzem.

Mniszek lekarski może osłabić działanie niektórych antybiotyków. Osoby zażywające antybiotyki podczas kuracji powinny wziąć to pod uwagę.

Mniszek lekarski może również zmniejszyć szybkość rozkładania niektórych leków na wątrobę.

Źródło: 1

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *