Olej z oregano – korzyści, właściwości i zastosowanie

Olej z oregano – 9 korzyści z zastosowania

Oregano to pachnące zioło, które jest najlepiej znane jako składnik włoskich potraw. Można też z niego pozyskać olejek, który jest bogaty w przeciwutleniacze i silne związki, które mają udowodnione korzyści zdrowotne. Olejek z oregano wydaje się być użyteczny zarówno podczas spożywania, jak i nakładania na skórę. Co ciekawe, jest to skuteczny naturalny antybiotyk ma właściwości antygrzybiczne, a także może pomóc w zrzuceniu wagi i obniżeniu poziomu cholesterolu.

Co to jest olej z oregano?

Olejek oregano pochodzi z liści i pędów rośliny oregano. Oregano to roślina kwitnąca z tej samej rodziny co mennica, znana botanicznie jako Origanum vulgare . Jest często używany jako zioło do aromatyzowania żywności.

Chociaż pochodzi z Europy, obecnie rośnie na całym świecie. Oregano jest popularne od czasów, gdy Grecy i Rzymianie używali go do celów leczniczych w czasach starożytnych. W rzeczywistości nazwa oregano pochodzi od greckich słów „oros”, oznaczających góry i „ganos”, oznaczających radość.

Olejek oregano wytwarza się przez suszenie na powietrzu liści i pędów rośliny. Po wysuszeniu olej ekstrahuje się i zatęża za pomocą destylacji parowej. Olej zawiera związki zwane fenolami, terpenami i terpenoidami, które mają silne właściwości przeciwutleniające i są odpowiedzialne za jego zapach:

  • Carvacrol: Najobficiej występujący fenol w oleju z oregano. Wykazano, że powstrzymuje rozwój kilku różnych rodzajów bakterii.
  • Tymol: Naturalny środek przeciwgrzybiczy, który może również wspierać układ odpornościowy i chronić przed toksynami.
  • Kwas rozmarynowy: silny przeciwutleniacz, który pomaga chronić przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.

Uważa się, że te związki leżą u podstaw wielu korzyści zdrowotnych oregano.

Oto 9 potencjalnych korzyści i zastosowań oleju z oregano.

1.Naturalny antybiotyk

Olejek z oregano i zawierający Carvacrol mogą pomóc w walce z bakteriami. Bakterie Staphylococcus aureus (Gronkowiec złocisty) są jedną z najczęstszych przyczyn infekcji. Powodują dolegliwości, w tym zatrucia pokarmowe i infekcje skóry.

W jednym konkretnym badaniu oceniano, czy olej oregano poprawił przeżycie myszy zakażonych Staphylococcus aureus. 6 z 14 (43%) myszy, którym podano olej z oregano, żyło przez 30 dni, wskaźnik przeżycia był prawie tak wysoki jak 7 z 14 (50%) wskaźnika przeżycia dla myszy, które otrzymywały regularne antybiotyki.

Badania wykazały również, że olej z oregano może być skuteczny przeciwko typom bakterii, które mogą stać się odporne na antybiotyki. Obejmuje to Pseudomonas aeruginosa i E. coli , które są częstymi przyczynami infekcji dróg moczowych i dróg oddechowych.

2.Może pomóc obniżyć poziom cholesterolu

Badania wykazały, że olej oregano może pomóc obniżyć poziom cholesterolu. W jednym z badań 48 osób z łagodnie podwyższonym cholesterolem otrzymało porady dotyczące diety i stylu życia, aby obniżyć poziom cholesterolu. Trzydziestu dwóch uczestników otrzymało również 0,85 uncji (25 ml) oleju z oregano po każdym posiłku.

Po trzech miesiącach ci, którzy otrzymali olej oregano mieli niższy „zły” cholesterol LDL i wyższy „dobry” cholesterol HDL w porównaniu do tych, którzy otrzymali dietę i porady dotyczące stylu życia.

Wykazano również, że Carvacrol, główny związek w oleju z oregano, obniża poziom cholesterolu u myszy karmionych dietą wysoko tłuszczową przez 10 tygodni. Myszy którym podawano carvacrol obok diety o wysokiej zawartości tłuszczu miały znacznie niższy poziom cholesterolu pod koniec 10 tygodni, w porównaniu do tych, które otrzymywały dietę wysoko tłuszczową. Uważa się, że działanie obniżające poziom cholesterolu oleju z oregano wynika z fenoli Carvacrolu i tymolu.

3.Mocny przeciwutleniacz

Przeciwutleniacze pomagają chronić organizm przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Uważa się, że obrażenia wywołane przez wolne rodniki odgrywają rolę w starzeniu się i rozwoju niektórych chorób, takich jak rak i choroby serca. Wolne rodniki są wszędzie i są naturalnym produktem przemiany materii. Mogą jednak gromadzić się w ciele przez czynniki środowiskowe, takie jak dym papierosowy i zanieczyszczenia powietrza.

W jednym badaniu porównano zawartość przeciwutleniaczy 39 powszechnie używanych ziół i stwierdzono, że oregano ma najwyższe stężenie przeciwutleniaczy. Stwierdzono, że oregano zawierało 3-30 razy więcej antyoksydantów niż w innych badanych ziołach, w tym tymianek, majeranek i ziele dziurawca .

Oregano ma również 42-krotność poziomu przeciwutleniaczy jabłek i cztery razy więcej niż jagód. Uważa się, że jest to spowodowane głównie zawartością kwasu rozmarynowego. Ponieważ olej oregano jest bardzo skoncentrowany, potrzebujesz o wiele mniej oleju z oregano, aby uzyskać takie same korzyści przeciwutleniające, jak w przypadku świeżego oregano.

4. Może pomóc w leczeniu grzybic

Drożdże to rodzaj grzyba. Może być nieszkodliwy, ale przerost może powodować problemy jelitowe i infekcje, takie jak Candida, która jest najczęstszą przyczyną zakażeń drożdżakami na całym świecie. W badaniach z użyciem probówki stwierdzono, że olej z oregano jest skuteczny przeciwko pięciu różnym typom Candida , takim jak te, które powodują infekcje w jamie ustnej i pochwie. W rzeczywistości był on skuteczniejszy niż jakikolwiek inny sprawdzony olej eteryczny.

Badania w probówkach wykazały również, że Carvacrol, jeden z głównych związków oleju z oregano, jest bardzo skuteczny przeciwko doustnemu typowi Candidy. Wysoki poziom drożdżaków Candida był również związany z pewnymi stanami jelit, takimi jak choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Badanie pod kątem skuteczności oleju z oregano na 16 różnych szczepach Candida wykazało, że olej oregano może być dobrym alternatywnym sposobem leczenia zakażeń drożdżakami Candida . Potrzebne są jednak dalsze badania.

5. Może poprawić stan zdrowia jelit

Oregano może być korzystne dla zdrowia jelit na wiele sposobów. Objawy jelit takie jak biegunka, ból i wzdęcia są częste i mogą być spowodowane przez pasożyty jelitowe. W jednym z badań dano 600 mg oleju z oregano 14 osobom, u których w wyniku działania pasożyta wystąpiły objawy jelit. Po codziennym podawaniu przez sześć tygodni wszyscy uczestnicy doświadczyli zmniejszenia liczby pasożytów, a 77% zostało całkowicie wyleczonych.

Uczestnicy doświadczyli także zmniejszenia objawów jelitowych i zmęczenia związanego z objawami. Olejek z oregano może również pomóc w ochronie przed innym pospolitym schorzeniem znanym jako „nieszczelne jelito”. Dzieje się tak, gdy ściana jelita zostaje uszkodzona, umożliwiając przeniknięcie bakterii i toksyn do krwioobiegu.

W badaniu na świniach olej oregano chronił ścianę jelita przed uszkodzeniem i zapobiegał jej „nieszczelności”. Zmniejszyło również liczbę bakterii E. coli w jelitach.

6. Ma właściwości przeciwzapalne

Zapalenie w organizmie wiąże się z wieloma niekorzystnymi skutkami dla zdrowia. Badania wykazały, że olej z oregano może zmniejszać stan zapalny. Jedno z badań wykazało, że olej z oregano wraz z olejem tymiankowym, obniżał markery stanu zapalnego we krwi u myszy, które sztucznie wywołały zapalenie okrężnicy.

Carvacrol, jeden z kluczowych składników oleju z oregano, został również powiązany z redukcją stanu zapalnego. W jednym badaniu bezpośrednio zastosowano różne stężenia karwakrolu w obrzękniętych łapach lub uszach myszy. Carvacrol zmniejszył obrzęk łapy o 35-61% i obrzęk ucha o 33-43%.

7. Może pomóc złagodzić ból

Olejek oregano badano pod kątem właściwości przeciwbólowych. W jednym z badań na myszach testowano standardowe leki przeciwbólowe i olejki eteryczne, w tym olej oregano pod kątem ich zdolności do łagodzenia bólu. Stwierdzono że olej oregano znacznie zmniejsza ból u myszy, z efektami podobnymi do powszechnie stosowanych leków przeciwbólowych, fenoprofenu i morfiny.

Wyniki badań sugerują, że wyniki te wynikały prawdopodobnie z zawartości Carvacrolu w oleju oregano. Podobne badanie wykazało, że olej z oregano nie tylko zmniejszał ból u szczurów, ale także zależał od dawki. Oznacza to, że im więcej oleju z oregano spożywają szczury, tym mniej odczuwają ból.

8. Może mieć właściwości walki z rakiem

Kilka badań wskazuje, że carvacrol, jeden ze związków oleju z oregano, może mieć właściwości przeciwnowotworowe. W badaniach nad komórkami rakowymi w probówkach, carvacrol wykazał obiecujące wyniki w stosunku do komórek raka płuc, wątroby i piersi.

Stwierdzono, że hamuje on wzrost komórek i powoduje śmierć komórek rakowych. Chociaż jest to obiecujące badanie nie przeprowadzono żadnych badań na ludziach, więc potrzeba więcej badań.

9. Może pomóc Ci schudnąć

Dzięki zawartości Carvacrolu w oleju z oregano może pomóc w utracie wagi. W jednym badaniu myszy karmiono normalną dietą wysokotłuszczową lub dietą wysokotłuszczową z Carvacrolem. Te poddane diecie z carvacrolem wraz z ich wysokotłuszczową dietą uzyskały znacznie mniejszą wagę i mniej tkanki tłuszczowej w porównaniu do tych, którym podano samą dietę wysokotłuszczową.

Konieczne są dalsze badania aby wykazać, że olej z oregano odgrywa rolę w utracie wagi, ale może warto spróbować w ramach zdrowej diety i stylu życia.

Jak korzystać z oleju oregano?

Olejek oregano jest dostępny w postaci płynnego oleju w butelkach lub w postaci kapsułek. Można go kupić w większości sklepów ze zdrową żywnością lub w internecie. Zwykle jest tańszy niż olej w kapsułce, choć kapsułki mogą być przydatne, jeśli nie lubisz smaku oregano. Ponieważ moce olejków i kapsułek są różne ważne jest, aby przeczytać instrukcje dotyczące poszczególnych pakietów, aby uzyskać instrukcje dotyczące korzystania z produktu.

Może być nakładany na skórę lub przyjmowany doustnie, w zależności od leczonego stanu. Jednak olej zawsze musi być rozcieńczony. Nie ma udokumentowanej standardowej skutecznej dawki oleju z oregano, ale oto przewodnik, jak z niego korzystać:

Na skórze: W przypadku chorób skóry lub zakażeń rozcieńczyć oliwą z oliwek w stężeniu 1 łyżeczki (5 ml) oliwy z oliwek na kroplę oleju z oregano, a następnie nałożyć na dotknięty obszar.

Pod językiem: Rozcieńczyć oliwą z oliwek w stosunku jednej kropli oleju z oregano do jednej kropli oliwy z oliwek. Umieść 1-3 krople tego roztworu pod językiem, przytrzymaj przez kilka minut, a następnie wypłucz jamę ustną wodą.

Połknięcie: Jeśli bierzesz doustnie olej z oregano, możesz wlać kilka kropli do filiżanki wody, przepłukać gardło i połknąć.

Jeśli jesteś zainteresowany przyjmowaniem oleju z oregano, ale obecnie bierzesz leki na receptę, zanim zaczniesz skonsultuj się z lekarzem. Ponadto olej oregano nie jest ogólnie zalecany dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Źródło: 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *