Selen i metale ciężkie a ryzyko chorób – wykład prof. Jan Lubiński

Selen – Jak jego poziom wpływa na ryzyko zachorowalności na nowotwory oraz przeżywalność

Dziś chciałbym zachęcić do zapoznania się z bardzo ciekawym wykładem prof. Jana Lubińskiego na temat optymalnych poziomów selenu w organizmie. Wykład przynosi naprawdę szokujące dane. Dla tych którzy nie mają czasu na obejrzenie poniżej krótkie streszczenie wykładu.

Okazuje się że mamy mało badań dotyczących obecności metali ciężkich w naszych organizmach.

Jak poszczególne metale ciężkie w nadmiarze zgromadzone w naszym organizmie wpływają na ryzyko zachorowania na nowotwory?

Badania te były wykonane na polskiej populacji.

  • rtęć 2-krotne zwiększenie szansy na wystąpienie nowotworu
  • ołów 2,5-krotne
  • kadm 3-krotne

W związku z tym prof. Jan Lubiński wraz z zespołem przeprowadził badanie własne na tysiącach polskich kobiet aby sprawdzić czy wysokie poziomy metali ciężkich są częste. Wyniki są porażające:

  • 50% kobiet w Polsce jest zatrutych ołowiem
  • 30% kobiet w Polsce jest zatrutych kadmem
  • 15-20% kobiet w Polsce jest zatrutych rtęcią

Jest to zjawisko masowe wielokrotnie zwiększające ryzyko zachorowań na nowotwory.

W wykładzie przedstawione są wyniki badań amerykańskich na grupie 14 tys. osób od których pobrano krew i na przestrzeni 12-18 lat obserwowano wyniki. Obserwowano przy jakich stężeniach selenu w krwi następuje najczęstsza śmiertelność. Okazało się, że ta śmiertelność jest podwyższona zarówno u osób mających niedobór selenu jak i nadmiar.

Obecnie prof. Lubiński prowadzi badania kliniczne nad usuwaniem metali ciężkich z organizmu przy użyciu selenu. Wiadomo, że selen łączy się z metalami ciężkimi

Selen ma ogromny wpływ na tarczycę poprzez udział w tworzeniu się enzymów tarczycy. Leczenie chorób tarczycy bez badania poziomu selenu w krwi jest bezcelowa. Osoby z zdiagnozowaną chorobą Hashimoto mają niedobór selenu. U większości z tych osób suplementacja selenem nawet przez kilka miesięcy powoduje, że przeciwciała się normalizują.

Selen ma znaczenie dla naszego układu odpornościowego. Około 10% bezpłodności u mężczyzn spowodowane jest niedoborem selenu. Ma wpływ na zdrowie włosów i paznokci.

Ma wpływ na działanie układu nerwowego, niedobory występują w chorobie Alzheimera i stwardnieniu rozsianym. Przy niedoborach selenu w łuszczycy po suplementacji choroba się potrafi wycofać. Niedobory przyczyniają się do zaćmy – 5-krotnie więcej osób chorych na zaćmę ma niedobór.

Osoby pracujące w szkodliwych warunkach w obecności metali ciężkich mają zwykle niedobory selenu ponieważ jest on zużywany do usuwania tych metali.

W filmie są przedstawione także nasze krajowe badania na grupie 300 osób chorych na nowotwór krtani oraz na ich umieralność w zależności od poziomów selenu we krwi.

Dane są szokujące między poszczególnymi grupami różnice w przeżywalności są 10-krotne!

Okazuje się, że właśnie nowotwór krtani wykazuje największą zależność spośród nowotworów od poziomów selenu w krwi pacjentów. W przypadku nowotworów trzustki ta różnica wynosi 3-krotność, w innych nowotworach jest mniejsza ale zawsze z korzyścią dla osób z prawidłowym poziomem selenu.

W dalszej części wykładu przedstawiono badania amerykańskie na grupie 1300 osób. Sprawdzono, czy u osób z niedoborem poziomu selenu suplementacja wpłynie na dalsze rokowanie. Z tego badania wynika, że suplementacja spowodowała obniżenie umieralności o 50%.

W Polsce osób z wysokim niedoborem selenu jest około 2 mln.

W kolejnym naszym krajowym badaniu wzięło udział 20 tys. kobiet. Okazało się, że panie z przekroczonym poziomem selenu były narażone bardziej na zachorowanie na nowotwór piersi aż 5-krotnie.

Z badań wynika, że palacze z niskim poziomem selenu są w bardzo wysokiej grupie ryzyka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *