Witaminy z grupy B w utracie pamięci i innych oznakach demencji

Według amerykańskich Ośrodków Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) 5,5 miliona Amerykanów żyje obecnie z chorobą Alzheimera . Gdyby tylko wiedzieli więcej na temat siły odżywiania – zwłaszcza w jaki sposób witaminy z grupy B mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zaburzeń mózgu.

W rzeczywistości nowe badania pokazują, że połączenie witamin z grupy B może pomóc zachować objętość komórek mózgu, jednocześnie zapobiegając a nawet odwracając łagodny spadek zdolności poznawczych – prawdopodobnie spowalniając początek choroby Alzheimera.

Wysokie poziomy homocysteiny mają tendencję do wywoływania neurodegeneracji

Naukowcy przez długi czas uważali homocysteinę za aminokwas, który jest biologicznym markerem lub predyktorem choroby Alzheimera. Oznacza to, że ​​podwyższony poziom wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby. Ale homocysteina może odgrywać bardziej destrukcyjną rolę. Wielu naukowców uważa, że ​​ta substancja prozapalna jest również potencjalną przyczyną uszkodzenia mózgu związanego z chorobą Alzheimera.

Uwiarygodnienie teorii potwierdza fakt, że podwyższone poziomy homocysteiny często występują u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi – stanem, który często poprzedza rozwój choroby Alzheimera. Badania wykazały, że wysoki poziom homocysteiny może zaburzać krążenie w mózgu, powodując zwiększony stres oksydacyjny i uszkodzenie bariery krew-mózg. Ponadto, homocysteina zwiększa poziomy białek beta-amyloidowych związanych z chorobą Alzheimera.

Witaminy z grupy B mogą obniżać poziom homocysteiny i hamować spadek zdolności poznawczych

Według badań opublikowanych w International Journal of Geriatric Psychiatry dotyczących pacjentów w wieku powyżej 70 lat z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, dzienne dawki 0,8 mg witaminy B9, 0,5 mg witaminy B12 i 20 mg witaminy B6 spowodowały, że uczestnicy doświadczyli poziomów homocysteiny 30 procent niższych niż w grupie kontrolnej.

U pacjentów z podwyższonym poziomem homocysteiny leczenie witaminowe przyniosło znaczne korzyści – znacznie poprawiające funkcje poznawcze oraz pamięć. Zespół stwierdził, że witaminy z grupy B wydają się spowalniać objaw kliniczny u ludzi z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i było szczególnie skuteczne u osób z podwyższonym poziomem homocysteiny.

Zgodnie z oczekiwaniami: naukowcy wzywają do dalszych badań, mówiąc, że następnym krokiem jest sprawdzenie, czy to leczenie spowolni lub uniemożliwi konwersję łagodnego upośledzenia poznawczego do demencji.

Czy witaminy z grupy B spowalniają chorobę Alzheimera?

Utrata objętości mózgu jest nieuniknioną – ale normalną – częścią starzenia się. Według naukowców, tracimy około 2 procent naszej objętości mózgu co dekadę. Jednakże chociaż powolna, niewielka utrata objętości jest prawidłowa, przyspieszona utrata objętości jest związana z chorobą Alzheimera – co czyni badanie jeszcze bardziej znaczącym.

Naukowcy odkryli, że wysokie dawki witamin z grupy B zażywane przez dwa lata spowodowały radykalne zmniejszenie atrofii mózgu . Największe korzyści odniosły osoby z najwyższymi poziomami homocysteiny na początku badania, a odsetek atrofii był tylko o połowę mniejszy niż w grupie placebo. Doświadczyli także poprawy w zakresie wyższych funkcji poznawczych.

Zespół stwierdził, że wysokie dawki witaminy z grupy B mogą powstrzymać spadek zdolności poznawczych u osób z łagodnymi objawami choroby Alzheimera, co spowalnia rozwój choroby.

Witamina B3 ma również działanie ochronne

Oprócz witamin B6, B9 i B12, niacyna – lub witamina B3 – może być ważnym sojusznikiem przeciwko neurodegeneracji. Wykazano, że niacyna powoduje poprawę zdolności poznawczych i ogólnej funkcji. W badaniu obejmującym 6000 uczestników opublikowanym w Journal of Neurology Neurosurgery and Psychiatry naukowcy odkryli, że uczestnicy z najwyższym całkowitym spożyciem niacyny rzadziej chorowali na chorobę Alzheimera – i mieli mniejszy odsetek zaburzeń poznawczych.

W innym badaniu wykazano, że starsi pacjenci z otępieniem mają niższy poziom niacyny. Niacyna udowodniła zdolność do obniżenia szkodliwego cholesterolu LDL przy jednoczesnym podniesieniu pożądanego poziomu cholesterolu HDL. Są to korzyści, które również mogą pomóc w powstrzymaniu choroby Alzheimera. Dobrymi źródłami witaminy B3 są m.in. podroby mięsne, ryby, brokuły i grzyby shitake.

Jak mogę zwiększyć poziom witamin ochronnych B?

Witamina B6 – lub pirydoksyna – jest niezbędna do produkcji neuroprzekaźników – w tym serotoniny, norepinefryny i melatoniny – i jest również potrzebna do wchłaniania witaminy B12. Dobrymi źródłami B6 są kurczak i indyk, brązowy ryż, nasiona słonecznika, szpinak i kiełki pszenicy. Naturalnie wybór ekologicznej żywności zapewnia największą korzyść żywieniową, przy jednoczesnym uniknięciu niepożądanego spożycia toksycznych chemikaliów.

Witamina B9 – znana również jako kwas foliowy – ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania mózgu. Możesz zwiększyć spożycie pokarmu dzięki organicznym ciemnozielonym warzywom, roślinom strączkowym, wątrobie wołowej.

Witamina B12 – lub kobalamina – jest niezbędna do utrzymania zdrowych komórek nerwowych. Współpracuje z witaminami B6 i B9 w celu kontroli homocysteiny. Najłatwiej jest ją znaleźć tylko w produktach zwierzęcych, takich jak ryby, mięso, jaja. Aby uniknąć niedoborów witaminy B12, wegetarianie i weganie powinni rozważyć suplementację.

Suplementy witamin z grupy B mogą zapewnić optymalny poziom

Większość ekspertów twierdzi, że zalecana dzienna dawka witamin z grupy B zalecana przez instytuty medyczne jest zdecydowanie za mała. Dla zdrowego dorosłego można zalecić dzienną dawkę 50 mg witaminy B3, 800 mikrogramów witaminy B9 w postaci kwasu foliowego, 150 mcg witaminy B12 i 75 mg witaminy B6. W leczeniu wysokiej homocysteiny może być zalecane dzienne dawkowanie do 6000 mcg witaminy B9, 125 mg witaminy B6 i 2000 mcg witaminy B12.

Uwaga : przed dokonaniem jakichkolwiek zmian w swojej diecie lub w suplementacji – zawsze skonsultuj się z lekarzem.

Źródło: 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *